UTJECAJ CEMENTNE INDUSTRIJE NA ODRŽIVI RAZVOJ I ZBRINJAVANJE ŠTETNIH OTPADA (PROF. P. KROLO)

Napisao/la Matko Erceg on .

Dana 28. studenog 2012. na Kemijsko-tehnološkom fakultetu u Splitu u sklopu tribine 'Zaštita okoliša u Hrvatskoj u procesu pristupanja Europskoj uniji (EU)' prof. dr.sc. Petar Krolo održao je predavanje 'Utjecaj cementne industrije na održivi razvoj i zbrinjavanje štetnih otpada'. Predavanje je održano u organizaciji Hrvatskog društva kemičara i kemijskih inženjera iz Zagreba i Udruge kemijskih inženjera i tehnologa Split.
U uvodnom dijelu predavač je prisutne upoznao s proizvodnjom, karakteristikama i važnošću cementne industrije danas u svijetu. Također je istaknuto da cementna industrija emitira u okoliš velike količine stakleničkog plina CO2, te što se čini da bi se te emisije smanjile. Naglasak predavanja bio je na primjeni cementa za trajno zbrinjavanje štetnih otpada (npr. različitih muljeva i taloga iz obrade otpadnih voda i drugih elektrolita) kroz procese stabilizacije i solidifikacije, a gdje cementna industrija ima veliki potencijal. Osim članova Udruge kemijskih inženjera i tehnologa predavanju su nazočili i neki sadašnji i bivši djelatnici tvrtke Cemex Hrvatska d.d., te članovi Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita što je rezultiralo živom raspravom koja je potrajala dvadesetak minuta. Pitanja su se uglavnom odnosila stabilnost te na primjenu alternativnih goriva u cementnoj industriji, kao što je npr. komunalni otpad i s tim u vezi mogućim emisijama opasnih tvari u atmosferu.