9. HRVATSKO-SLOVENSKO-SRPSKI SIMPOZIJ O ZEOLITIMA

Written by Verica Vučičić on .

IZVJEŠĆE O 9. HRVATSKO-SLOVENSKO-SRPSKOM SIMPOZIJU O ZEOLITIMA

Na Kemijsko-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Splitu od 23. do 25. rujna 2021. održao se 9. Hrvatsko-slovensko-srpski simpozij o zeolitima. Organizator ovog međunarodnog skupa je Hrvatska zeolitna udruga (HZU) u suradnji sa Slovenskim zeolitnim društvom (Slovenian Zeolite Association, SiZA) te Zeolitskim društvom Srbije (ZDS), uz podršku Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu. Potporu skupu dale su Hrvatska gospodarska komora-Županijska komora Split te tvrtke Labtim d.o.o i Jasika d.o.o. Zeolitni simpozij se održava svake dvije godine, periodično u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji. Osim znanstvenika iz regije, ovaj simpozij okuplja eminentne stručnjake iz ostalih dijelova Europe. Počeci ovoga simpozija sežu u 2008. godinu, kada se također na Kemijsko-tehnološkom fakultetu u Splitu održao 1. Hrvatski zeolitni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem u organizaciji Hrvatske zeolitne udruge. Potom se 2009. godine organizaciji simpozija pridružilo Slovensko zeolitno društvo, a 2013. Zeolitsko društvo Srbije. Glavna tema simpozija su okolišno prihvatljivi alumosilikatni prirodni i sintetski minerali zeoliti i slični materijali poput glina, bentonita i apatita, koji imaju široku primjenu u pročišćavanja otpadnih voda te površinskih i podzemnih voda, procjednih voda odlagališta otpada, u cementnoj industriji, građevinarstvu, u poljoprivredi, medicini, kao katalizatori itd. U novije vrijeme sintetiziraju se novi zeolitni materijali poboljšanih svojstava čija primjena doprinosi postizanju kružnog gospodarstva. Mogućnost višestruke uporabe ovakvih materijala u skladu je s konceptom održivog razvoja te izbjegavanjem stvaranja otpada (Zero waste).

Svečano otvaranje simpozija uveličali su svojim prisustvom Prorektorica za znanost i inovacije prof. dr. sc. Leandra Vranješ Markić, dekan Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu prof. dr. sc. Matko Erceg, viša stručna savjetnica u HGK-Županijskoj komori Split u Odsjeku za industriju i IT i Odsjeku za energetiku i zaštitu okoliša dipl. ing. Ana Marija Puzić te predsjednici zeolitnih društava Hrvatske (prof. dr. sc. Jasna Hrenović, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb, Hrvatska), Slovenije (prof. dr. sc. Nataša Zabukovec Logar, Nacionalni kemijski institut, Ljubljana, Slovenija) i Srbije (prof. dr. sc. Vesna Rakić, Poljoprivredni fakultet, Beograd, Srbija).

Unatoč teškoćama prouzrokovanim pandemijom bolesti Covid-19, simpozij je uspješno održan u hibridnom modelu s ukupno 32 usmena izlaganja od čega četiri plenarna, četiri pozvana te 24 sekcijska predavanja. Kao plenarni predavači simpoziju su prisustvovali prof. Svetlana Mintova iz Laboratorija za katalizu i spektrokemiju Sveučilišta Normandie (Cean, Francuska), prof. Valentin Valtchev iz Laboratorija za katalizu i spektrokemiju Sveučilišta Normandie (Cean, Francuska) i iz Qingdao instituta za bioenergiju i tehnologije bioprocesa (okrug Laoshan, Qingdao, Kina) te prof. Girolamo Giordano i prof. Massimo Migliori iz Laboratorija za kemijsko inženjerstvo, katalizu i održive procese Sveučilišta u Calabriji (Calabria, Italija).

Ovim putem se želimo još jednom zahvaliti upravi Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu na čelu s prof. dr. sc. Matkom Ercegom na podršci pri organizaciji te svima koji su na bilo koji način pridonijeli uspješnoj realizaciji ovog simpozija.

U ime organizacijskog odbora 9. Hrvatsko-slovensko-srpskog simpozija o zeolitima,

Doc. dr. sc. Ivona Nuić
Predsjednica organizacijskog odbora
Kemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu