O nama
Kemijsko-tehnološki fakultet
URL: http://www.ktf-split.hr/
Dekan: Dr. sc. Nenad Kuzmanić, red. prof.
Prodekan (za nastavu): Dr. sc. Branka Andričić, red. prof.
Prodekan (za financije): Dr. sc. Zoran Grubač, izv.prof.
Prodekan za znanstveni rad: Dr.sc. Igor Jerković, red.prof.
Kemijsko-tehnološki fakultet je visoko učilište koje se bavi znanstveno-obrazovnim radom na području kemije i kemijskog inženjerstva te izobrazbom studenata na stručnom i sveučilišnom studiju kemijske tehnologije. Na Fakultetu se izvodi i poslijediplomski znanstveni studij.
Fakultet je utemeljen 1960. godine kao dio Sveučilišta u Zagrebu, a 1974. postaje članicom Sveučilišta u Splitu. Od utemeljenja do danas na Fakultetu je diplomiralo više od 1400 studenata na svim razinama obrazovanja. Nastavu na Fakultetu izvode stalno i privremeno zaposleni nastavnici, nastavnici s drugih srodnih fakulteta te niz priznatih stručnjaka iz prakse ili instituta. Nastavni programi Fakulteta stalno se osuvremenjuju i usporedivi su s programima sveučilišta diljem svijeta. Posljednje su izmjene programa usvojene 2005. godine, u skladu s postavkama Bolonjske deklaracije koje su provedene u Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju).
Od akad. god.2005/06 na KTF-u je ustrojeno i izvodi se 5 studijskih programa i to:
1. Sveučilišni preddiplomski studij kemije
2. Sveučilišni preddiplomski studij kemijske tehnologije
3. Sveučilišni diplomski studij kemije sa smjerovima:
4. Sveučilišni diplomski studij kemijske tehnologije sa smjerovima:
5. Stručni studij kemijske tehnologije sa smjerovima :
Preddiplomski studiji traju 3 godine i njihovim završetkom stječe se 180 bodova. Studij završava izradom završnog rada, dobiva se svjedodžba i stječe se akademski naziv sveučilišni prvostupnik/prvostupnica kemije, odnosno sveučilišni prvostupnik inženjer/prvostupnica inženjerka kemijske tehnologije (Prema Zakonu o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju).
Preddiplomski studij kemije omogućava izlazak iz sustava obrazovanja s temeljnim znanjima kemije nužnim za prvo zapošljavanje u struci, skraćivanje vremena studiranja zbog bolje organizacije studija kao i usmjeravanja studenata dominantno na jedno znanstveno polje (kemiju) te nastavak studiranja kemije na diplomskoj razini ili nastavak studiranja u srodnim poljima, odnosno područjima.
Preddiplomskim studijem kemijske tehnologije stječu se temeljna i inženjerska znanja potrebna za vođenje održivih kemijskih procesa u proizvodnji materijala i proizvoda posebne namjene, kao i znanja o metodama kontrole kakvoće i analize procesnih tokova. Studenti se osposobljavaju za uključivanje u brze promjene tehnološkog razvoja te za poticanje malog i srednjeg poduzetništva. Tijekom studija posebna se pozornost pridaje praktičnom radu što završenim studentima omogućava brzo uključivanje u proces rada u različitim granama gospodarstva (kemijska, metaloprerađivačka, brodograđevna, građevinska, prehrambena, farmaceutska i ostale srodne industrije). Po završetku preddiplomskog studija studenti mogu nastaviti svoje školovanje na diplomskom studiju Kemijsko-tehnološkog fakulteta ili na drugim diplomskim studijima srodnih fakulteta.
Diplomski studiji (počet će se izvoditi u akad. godini 2008/09) traju 2 godine i njihovim završetkom stječe se 120 ECTS bodova. Studij završava izradom i obranom diplomskog rada, dobiva se diploma i stječe akademski naziv magistar/magistra kemije, odnosno magistar inženjer / magistra inženjerka kemijske tehnologije.
Razvoj obrazovnih programa iz kemije kroz kolegije diplomskog studija kemije povezuje gospodarske ambicije Dalmacije, temeljene na industrijskoj, prehrambenoj i agronomskoj primjeni kemije s jedne strane i razvoja turizma s druge strane.
Sveučilišnim diplomskim studijem kemijske tehnologije se nastoji pojačati individualna sposobnost pojedinca koji će moći kompetentno odgovoriti izazovima razvoja novih tehnologija. Studij nalazi primjenu u svim granama gospodarstva i različitim područjima znanosti te ujedno čini osnovu za uspješno poduzetništvo. Po završetku studija dobivenim znanjem studentima je omogućeno zapošljavanje u kemijskoj, prehrambenoj, farmaceutskoj, kozmetičkoj, metaloprerađivačkoj, građevinskoj, brodograđevnoj i drugim srodnim industrijama, u proizvodnim pogonima, kontrolnim i istraživačkim laboratorijima, institutima, na poslovima osiguranja kakvoće, marketinga, upravljanja poduzećima, obradbe i zbrinjavanja otpada te drugim radnim mjestima koja zahtijevaju spremu i znanja stečena na studiju. Po završetku diplomskog studija studenti mogu nastaviti svoje školovanje na poslijediplomskom studiju Kemijsko-tehnološkog fakulteta ili na nekim drugim poslijediplomskim studijima srodnih fakulteta.
Stručni studij traje 5 semestara, njegovim završetkom stječe se 150 ECTS bodova. Studij završava izradom završnog rada, dobiva se svjedodžba i stječe stručni naziv stručni pristupnik/pristupnica kemijske tehnologije.
Stručni studij se konceptom i sadržajem bitno razlikuje od preddiplomskog sveučilišnog studija. Studenti ovog studija u teorijskom dijelu nastave usvajaju temeljne principe i zakonitosti vođenja procesa u kemijskoj i prehrambenoj industriji te njihovu primjenu, a kroz intenzivan praktičan rad u laboratorijima i terensku nastavu potvrđuju usvojene teorijske spoznaje. Temeljni cilj i svrha ovog studija je razvijanje "stručnih vještina" neophodnih za što brže uključivanje budućih stručnjaka u proces rada u različitim granama gospodarstva (kemijska, prehrambena, metaloprerađivačka, brodograđevna, građevinska i ostale srodne industrije) te malog i srednjeg poduzetništva.
Uz svjedodžbe i diplome studentima se obvezno izdaju i dodatne potvrde o studiju, uključujući popis svih položenih ispita i ocjena te podaci o studijskom opterećenju i sadržaju programa.
Na KTF-u je organiziran i poslijediplomski znanstveni studij „Kemijsko inženjerstvo u razvoju materijala i zaštiti okoliša“. Studij traje 3 godine (180 ECTS), i njegovim završetkom, uz pripremu i obranu doktorskog rada, stječe se akademski stupanj doktora znanosti kemijske tehnologije.
Programi svih studija koji se izvode na Fakultetu dostupni su na web stranicama Fakulteta (www.ktf-split.hr).
Gore navedene studijske programe izvode predavači na KTF-u (30 nastavnika u znanstveno-nastavnom zvanju i 3 u nastavnom zvanju), zajedno s asistentima (23) i laboratorijskim tehničarima (12). Fakultet pohađa oko 500 studenata.
UVJETI PRIJAVE I UPISA
1. Uvjeti za upis na preddiplomski sveučilišni studij
Preduvjet za upis preddiplomskog sveučilišnog studija je završena četverogodišnja srednja škola.
Preduvjet za upis stručnog studija je završena trogodišnja ili četverogodišnja srednja škola
2. Prijave za upis
Prijave za upis podnose se na posebnoj tiskanici koja je dostupna u Studentskoj službi Fakulteta. Prijave se predaju neposredno ili poštom na adresu Fakulteta.
3. Razredbeni postupak
Pristupnici se upisuju na temelju prosječne ocjene uspjeha u srednjoj školi, prema sljedećoj tablici:
- za odličan uspjeh |
200 bodova |
- za vrlo dobar uspjeh |
180 bodova |
- za dobar uspjeh |
130 bodova |
- za dovoljan uspjeh |
90 bodova |
i srednjih ocjena iz hrvatskog jezika, matematike, fizike i kemije kako slijedi:
- za odličan uspjeh |
50 bodova |
- za vrlo dobar uspjeh |
40 bodova |
- za dobar uspjeh |
30 bodova |
- za dovoljan uspjeh |
20 bodova |
Sveukupno se na temelju općeg uspjeha i pojedinačnih ocjena iz srednje škole može postići najviše 400 bodova. Pristupnici s jednakim brojem ukupnih bodova bit će poredani s obzirom na visinu ocjena iz matematike, kemije, pa fizike.
Pristupnici koji su izgubili pravo upisa u pojedinom upisnom roku, a nisu se upisali u propisanom vremenu gube pravo na upis.
4. Razredbeni ispit se ne polaže.
Pravo na upis poslijediplomskog studija imaju osobe koje su završile preddiplomski studij na KTF-u te studenti koji su diplomirali na srodnim fakultetima (Fakultet prirodoslovno matematičkih znanosti i kineziologije, Prehrambeno-tehnološki, Tekstilno-tehnološki, Farmaceutsko-biokemijski fakultet i drugi). Postoji i interes za upis na poslijediplomski studij od strane studenata koji su završili stručni studij (prema prethodnom programu studija) ili će studij završiti ove godine prema novom programu. Način i uvjeti upisa trenutno su u pripremi, a biti će doneseni u sklopu Pravilnika o studijima i sustavu studiranja. U prijedlog će biti uključen i raspored pohađanja te način polaganja razlikovnih ispita.
5. Obavijesti
Sve ostale informacije, obavijesti i pisane informacije dostupne su u studentskoj referadi Kemijsko-tehnološkog fakulteta, 21000 Split, Teslina 10 (tel. 021/329-429).
Kontakt osobe:
- Smiljana Kapov, voditeljica studentske referade, e-mail: Smiljana.Kapov@ktf-split.hr
- Antonia Plazonić, dipl. iur., e-mail: antonia@ktf-split.hr