COIL projekt

Napisao/la Nataša Stipanelov Vrandečić on .

Suradnja Kemijsko-tehnološkog fakulteta s Penn State University, Beaver campus, kroz projekt
„Collaborative Online International Learning“ (COIL)


Suradnja Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu s Penn State University započela je u proljeće 2017. godine na poziv dr. sc. Jennifer Cushman, rektorice kampusa Beaver, za sudjelovanje u projektu pod nazivom „Connecting the University of Split and Penn State Beaver through Collaborative Online International Learning (COIL)“. U sklopu projekta, dekan i prodekanice KTF-a prof. dr.sc. Igor Jerković, prof. dr. sc. Marina Trgo i prof. dr.sc. Nataša Stipanelov Vrandečić posjetili su kampus Beaver te sudjelovali na COIL konferenciji i radionici. U lipnju 2017. posjet su uzvratili predstavnici Beaver campusa, dr. sc. Jennifer Cushman te nastavnici Claudia Tanaskovic i Ashu Kumar, te su dogovoreni detalji buduće suradnje.

U projektu su sudjelovali studenti diplomskog studija Kemijska tehnologija, smjer Materijali Ana Pušić, Kata Manda Deronja, Jelena Duvnjak, Josipa Lovrić, Katarina Rajić Mišković, Zvonimir Jurun, Mihaela Čelan, Haris Defterdarović, Zrinka Miljak i Kristina Kelek. Radili su zajedno sa studentima Penn State kampusa Beaver koji slušaju Chemistry 213 Class Lauren Banks, Linjie Wu, Jocelyn laveing, Mariah Mack, Jacob Cline, Steven theueri and Bryce Roscoe. Budući da se radi o pilot projektu, nastavnice Claudia Tanaskovic (Beaver campus) i Nataša Stipanelov Vrandečić (Zavod za organsku tehnologiju KTF-a) zajedno s našim  stručnjacima za internetske komunikacije Tedom Froatsom i Vericom Vučićić osmišljavali  su način na koji bi se mogla izvoditi zajednička nastava.

Aktivnosti su započele, najprije razmjenom e-mail adresa studenata koji su međusobno komunicirali podijeljeni u grupe. Svaka grupa, koja se sastoji od  studenata KTF i Beaver campusa dobila je zadatak da pripremi prezentaciju kojom će predstaviti sebe, svoje sveučilište, grad i državu. Također, svaka grupa napravila je istraživanje i priredila prezentaciju o primjeni kemije u industriji u svom području.

Nastavne aktivnosti su započele u ponedjeljak, 19. 3. 2018., za splitske studente u 14.00 sati, a za Beaver studente u 8.00 sati ujutro, kada su svi studenti slušali predavanje Claudie Tanaskovic o procesu saponifikacije koje ona drži u sklopu kolegija Organska kemija. Praktični dio nastave održan je laboratoriju gdje su studenti, također u Split-Beaver timovima, zajednički, u realnom vremenu, povezani preko WhatsApp i Skype aplikacije, proveli eksperiment sinteze sapuna. Ovim putem oni su zajednički napravili proračun, proveli eksperiment, usporedili rezultate i napisali izvještaj o provedenom eksperimentu. Prilog kojeg je TV Jadran objavila o ovom projektu u vijestima emitiranim 20.ožujka 2018. možete pronaći na poveznici http://www.tvjadran.hr/09/vijesti-televizije-jadran-20-03-2018/ (prilog započinje u 18-oj minuti vijesti).

Ovaj oblik nastave, Collaborative Online International Learning, koju je osmislio State University of New York ima svrhu povezivati studente i profesore diljem svijeta putem modernih oblika komunikacije. Prvenstveno je namijenjeno studentima koji nemaju mogućnost studiranja u inozemstvu. Pored specifičnih znanja i vještina vezanih za struku, studenti su na ovaj način stjecali vještine komunikacije u multikulturalnom okruženju. Studenti KTF-a komunicirali su na engleskom jeziku s izvornim govornicima te učili izraze vezene za struku koje nemaju prilike učiti u nastavi engleskom jezika.

Danas, u globalnom svijetu poslodavci očekuju od diplomiranih studenata da budu sposobni raditi u multikulturalnom okruženju, raditi u timovima te komunicirati putem novih komunikacijskih tehnologija. COIL omogućava stjecanje svih navedenih vještina studentima koji iz različitih razloga nemaju mogućnost studiranja u inozemstvu.

Na temelju ovog pilot projekta, nastavnici KTF-a i Beaver Campusa namjeravaju dalje razvijati nastavu u sklopu COIL projekta.

prof. dr. sc. Nataša Stipanelov Vrandečić