"Iskustva s Work and Travel Programa: Putovanje kroz kulture"

Written by Maja Donkovon

Sveučilište u Splitu u ovoj godini slavi 50. godina svog osnutka te je pripremljen bogat program događanja kojima će se ova važna obljetnica proslaviti. U programu sudjeluju sve sastavnice Sveučilišta. Na našem Kemijsko-tehnološkom fakultetu održat će se niz zanimljivih aktivnosti, a jedna od tih je predviđena za petak 15. ožujka 2024.

Tom prigodom u knjižnici Kemijsko-tehnološkog fakulteta, Ruđera Boškovića 35 (6. kat) s početkom u 11:00 sati predavanje za studente i profesore pod naslovom:

                     "Iskustva s Work and Travel Programa: putovanje kroz kulture"

održat će Leonardo Pavlović, student završne godine Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu smjer Materijali. Tema predavanja je Work & Travel, iskustva sa samog programa i pogled na Ameriku kroz drugačiju prizmu. Dođite i budite dio inspirativnog razgovora o raznolikosti, samorazvoju i međunarodnom iskustvu.

                                      9u9u9  

Održana promocija knjige „Matematika i haiku – trenutak zagrljaja: mala zbirka haiku poezije“

Written by Maja Donkovon

Promocija knjige „Matematika i haiku – trenutak zagrljaja: mala zbirka haiku poezije“ urednice i autorice koncepta djela mr. sc. Branke Gotovac, v. pred. održala se u četvrtak 29. lipnja 2023. godine s početkom u 12:00 sati u Knjižnici Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.

Izdavač knjige je Kemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu. Recenzenti su izv. prof. dr. sc. Mirjana Nazor, izv. prof. dr. sc. Tonća Jukić i doc. dr. sc. Tanja Vojković. Knjigu je lektorirala Tatjana Masinović, prof., a naslovnicu oblikovala grafičko-likovna urednica djela izv. prof. dr. sc. Ivana Smoljko. Knjiga je objavljena uz potporu Zaklade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske te Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.

„Matematika i haiku – trenutak zagrljaja: mala zbirka haiku poezije“ je znanstveno-popularno djelo koje ilustrira interdisciplinarno poučavanje u nastavi matematike.
Zbirka se sastoji od dva dijela. U prvom dijelu su izloženi uradci studenata Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu; 35 haiku pjesama s pripadajućim fotografijama kao rezultat njihova poniranja u matematičku materiju. Drugi dio zbirke sadrži tri osvrta o zbirci, psihologinje izv. prof. dr. sc. Mirjane Nazor, matematičara prof. dr. sc. Nikole Koceić-Bilana i haiku spisateljice Jadranke Vučak, prof., dipl. knjiž., koji predstavljaju interdisciplinaran pogled na djelo i pružaju cjelovitu sliku djela.

Promociju su otvorili prodekanica Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu prof. dr. sc. Vesna Sokol i voditeljica Knjižnice Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu Maja Donkov, mag. knjiž. Voditelj programa je bio doc. dr. sc. Marin Ugrina. O knjizi i pristupu uranjanja u materiju stvaranjem haiku poezije, kao i mogućnostima njihove primjene, uz autoricu koncepta djela, govorili su autori osvrta i recenzenti, te o svojim iskustvima student diplomskog studija Leonardo Pavlović, jedan od učesnika projekta koji je ovu knjigu iznjedrio. U glazbenom dijelu programa nastupila je dječja klapa „Maestral“ pod voditeljstvom Helene Pelić, prof. glazbene kulture.

thumb IMG 20230703 WA0001 thumb IMG 20230703 WA0002 thumb IMG 20230703 WA0003

Sustavno pretraživanje literature – nova usluga u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu

Written by Maja Donkovon

Sveučilišna knjižnica u Splitu uvela je novu uslugu: 
Sustavno pretraživanje literature prethodi izradi doktorskih disertacija, prijavi projekata, izradi sustavnih preglednih radova i drugih vrsta radova i znanstvenih istraživanja za koje je potrebno utvrditi što je već napravljeno na određenom području, a što nije, te postoje li praznine u istraživanjima koje bi se mogle ispuniti novima.

To ne može biti obično i nasumično pretraživanje potpuno proizvoljnih izvora, već promišljeno i pomno strukturirano pretraživanje različitih dostupnih izvora, koje se mora pažljivo bilježiti te na odgovarajući način prikazati u znanstvenom radu.

U sustavnom pretraživanju važna je uloga knjižničara kao suradnika u istraživanju te Vas pozivamo da nam se obratite. Sustavno pretraživanje literature koje educirani knjižničari u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu rade temelji se na Cochraneovoj metodologiji.

Ako Vam je potrebna  pomoć, ispunite obrazac ili  pišite na e-mail bibliometrija@svkst.hr
Izvorna objava na stranicama Sveučilišne knjižnice u Splitu:
https://www.svkst.unist.hr/index.php/novosti/sustavno-pretrazivanje-literature-nova-usluga-u-knjiznici/

 






Kvalitetno obrazovanje (SDG 4)
Partnerstvom do cilja (SDG 17)





Partnerstvom do cilja (SDG 17)

''Najstarije splitsko morsko kupalište (i okolo njega)''

Written by Maja Donkovon



Sveučilište u Splitu u ovoj godini slavi 50. godina svog osnutka te je pripremljen bogat program događanja kojima će se ova važna obljetnica proslaviti. U programu sudjeluju sve sastavnice Sveučilišta.

Tom prigodom knjižnica Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, Ruđera Boškovića 35 (6. kat), organizira svoj novi Susret u knjižnici koji će se održati u srijedu 8. svibnja 2024. u 12:15 sati. Predavanje pod nazivom

                            ''Najstarije splitsko morsko kupalište (i okolo njega)''

održat će mr. sc.  Draga Krpan-Lisica, umirovljena djelatnica Zavoda za fiziku Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.  

„Kroz povijesni osvrt na izgradnju prvih javnih kupališta u Europi, uz šetnju kroz vrijeme ulicama staroga Splita osvrnut ćemo se i na najstarije splitsko morsko kupalište.“

Vjerujući da ćete podržati ovu našu aktivnost iskreno se radujemo vašem dolasku. Ujedno vas pozivamo i na prigodno druženje nakon predavanja.

Molimo Vas da o ovom interesantnom predavanju obavijestite i svoje kolege.


                                                                                            Voditeljica knjižnice
                                                                                          Maja Donkov, mag. knjiž.

''Najstarije splitsko morsko kupalište (i okolo njega)''

Written by Marika Grubišićon

Sveučilište u Splitu u ovoj godini slavi 50. godina svog osnutka te je pripremljen bogat program događanja kojima će se ova važna obljetnica proslaviti. U programu sudjeluju sve sastavnice Sveučilišta.
Tom prigodom knjižnica Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, Ruđera Boškovića 35 (6. kat), organizira svoj novi Susret u knjižnici koji će se održati u srijedu 8. svibnja 2024. u 12:15 sati. Predavanje pod nazivom

''Najstarije splitsko morsko kupalište (i okolo njega)''

održat će mr. sc. Draga Krpan-Lisica, umirovljena djelatnica Zavoda za fiziku Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.  
„Kroz povijesni osvrt na izgradnju prvih javnih kupališta u Europi, uz šetnju kroz vrijeme ulicama staroga Splita osvrnut ćemo se i na najstarije splitsko morsko kupalište.“

"Kornati : pogled iz drugog (ženskog) kuta "

Written by Maja Donkovon




Sveučilište u Splitu u ovoj godini slavi 50. godina svog osnutka te je pripremljen bogat program događanja kojima će se ova važna obljetnica proslaviti. U programu sudjeluju sve sastavnice Sveučilišta. Na našem Kemijsko-tehnološkom  fakultetu  održat će se niz zanimljivih aktivnosti, a druga  je  08. ožujka 2024.

Tom prigodom u knjižnici Kemijsko-tehnološkog fakulteta, Ruđera Boškovića 35 (6. kat) u 12 : 30 sati predavanje

                                       "Kornati : pogled iz drugog (ženskog) kuta"

održat će prof. dr. sc.  Nataša Stipanelov Vrandečić, djelatnica Zavoda za organsku tehnologiju Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.  Tema predavanja su Kornati, ali kroz prizmu žena koje su živjele tu od polovine 19. stoljeća do danas.

U duhu teme ovog predavanja, pozivamo vas da ujedno prigodno obilježimo Međunarodni dan žena.

Vjerujući da ćete podržati ovu našu aktivnost iskreno se radujemo vašem dolasku. Molimo Vas da o ovom interesantnom predavanju obavijestite i svoje kolege.
                                                                                       Voditeljica knjižnice
                                                                                      Maja Donkov, mag. knjiž.

11. natjecanje u kreiranju eko-inovativnih proizvoda Ecotrophelia Hrvatska 2025.!

Written by Ana Šćepanovićon

Otvorene su prijave za 11. nacionalno natjecanje studentskih timova prijediplomskih i/ili diplomskih studija Sveučilišta u Republici Hrvatskoj u kreiranju eko-inovativnih prehrambenih proizvoda - ECOTROPHELIA Hrvatska 2025!

Cilj ovog natjecanja je poticanje studentske inovativnosti i kreativnosti, stvaranje novih ekoinovativnih proizvoda temeljenih na studentskim idejama te njihov plasman i promocija na nacionalnom i europskom tržištu. Imajući na umu da se ovim natjecanjem promiče multidisciplinarnost timova i povezivanje različitih područja poput prehrambene tehnologije, biotehnologije, nutricionizma, agronomije, farmacije, medicine, ekonomije, grafičkog dizajna, marketinga i sl., pozivamo vas da okupite timove i predstavite svoje inovativne proizvode!

Za sudjelovanje na ovogodišnjem natjecanju potrebno je prijaviti svoj tim najkasnije do 16.04.2025. godine putem Google obrasca: https://forms.gle/kbpWFRQ6ka3s5eDd6

Kompletnu dokumentaciju potrebno je dostaviti najkasnije do 02.06.2025. na email adresu echotrophelia@pbf.unizg.hr.

11. nacionalno natjecanje održat će se 11.06.2025. godine na Sveučilištu u Zagrebu Prehrambeno biotehnološkom fakultetu, a pobjednički tim predstavljat će Hrvatsku na europskom
natjecanju!
Dodatna prednost je stjecanje EIT Food certifikata o poduzetničkim vještinama!
Stoga ne oklijevajte, nego počnite s kreiranjem proizvoda!
Objava je također vidljiva na društvenim mrežama Ecotrophelia Hrvatska -https://www.facebook.com/ecotrophelia
Sve dodatne informacije o natjecanju i proizvodima s prošlih europskih natjecanja možete pronaći na web stranici Ecotrophelia Europe:

224. kolokvij HKD Split

Written by hkdon

Zaglavlje3







Hrvatsko kemijsko društvo - Split poziva Vas na svoj 224. kolokvij koji će se održati u četvrtak, 17.  listopada  2024. 12.15  sati  u  predavaonici  F-402,  Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, Ruđera Boškovića 35.

Predavanje pod naslovom:

                         Flexible Frameworks: from Inclusion Compounds to MOFs

održat će prof. dr. sc. Susan A. Bourne, Centre for Supramolecular Chemistry Research, Department of Chemistry, University of Cape Town, Rondebosch, Cape Town, 7701, South Africa.

Kolokvijem će predsjedavati izv. prof. dr. sc. Boris-Marko Kukovec, Zavod za fizikalnu kemiju, Kemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu.

Molimo Vas da o navedenom predavanju obavijestite sve zainteresirane kolege u Vašoj sredini.

Predsjednica Hrvatskog kemijskog društva Split
Izv. prof.  dr. sc. Nives Vladislavić

Tajnica Hrvatskog kemijskog društva Split 

Izv. prof. dr. sc. Ivana Škugor Rončević

 


 Prof. dr. sc.Susan A Bourne

https://science.uct.ac.za/departmen t-chemistry/contacts/susan-bourne


Susan


Susan Bourne is the Professor of Physical Chemistry at the University of Cape Town, and an Associate Editor of CrystEngComm. Her PhD, obtained at the University of Cape Town, was a study of organic inclusion compounds undertaken under the supervision of Luigi Nassimbeni. After a postdoctoral period in Texas, USA, she joined the Chemistry Department at the University of Cape Town and rose through the ranks to become full Professor in 2008.

Her research interests include the application of physicochemical methods to inclusion compounds and crystal engineering of metal-organic materials, all with the aim of correlating solid state structure with physical properties and reactivity. She has served as Head of Department, Deputy Dean, and as interim Dean of the Faculty of Science at the University of Cape Town. She is a Fellow of the Royal Society of Chemistry and a Fellow of the African Academy of Sciences. She is the author of more than 170 papers in recognized peer-reviewed journals, and 4 book chapters, and regularly participates in national and international conferences, including several introductory and plenary lectures.
In 2019 she received the IUPAC Distinguished Women in Chemistry or Chemical Engineering award. In 2023 she was elected to the executive committee of the International Union of Crystallography.

Lecture summary

Frameworks may be made up of relatively strongly bound entities such as those that make up metal-organic frameworks (MOFs) or may be more loosely bound such as host-guest systems where the host molecules crystallise as independent entities but leave spaces which can accommodate guest molecules. Flexibility can be achieved through the use of non-covalent interactions such as hydrogen- or halogen-bonding. These ‘soft’ interactions allow for reversible processes, allowing the preparation of dynamic materials which respond to their chemical or physical environment. Among the more interesting examples of dynamic processes in frameworks are those which result in thermochromic and/or mechanochromic effects. Materials of this type are particularly of interest if they are able to revert to their original state on application of another external perturbation signal. Rational design of such systems remains a challenge however and is thus an exciting area for application of crystal engineering principles.

In this presentation, examples from recent work in our laboratory will be presented, including MOFs and 3D hydrogen bonded frameworks constructed from the same flexible multitopic ligands.

5th International ZORH Conference

Written by Eni Generalićon

BIP image

Are you interested in cutting-edge solutions for environmental protection? Expand your expertise, meet potential employers, and collaborate with experts from various disciplines at a unique international conference!

We invite you to join the 5th International ZORH Conference—a gathering of scientists, professionals, and students—taking place from April 9 to 11, 2025, at the Faculty of Chemistry and Technology in Split.

The conference theme is:
"Environmental Protection, Sustainable Production & Examples of Best Practices."

Anketa o mediternskoj prehrani - PRIMA Tool4MEDLife

Written by Ana Šćepanovićon

Poštovani studenti,

Institut za jadranske kulture i melioraciju krša provodi anketu o mediteranskoj prehrani u sklopu PRIMA projekta Tool4MedLife - anketa se ispunjava on-line klikom na priloženi link.

Klikom na link (ili copy-paste u web pretraživač) otvara se anketa, za čije popunjavanje je potrebno 10-ak minuta.

https://estesl.qualtrics.com/jfe/form/SV_a8W5XkEExRNfO9E

Popunjavanjem ankete Vaš doprinos ovom projektu je neizmjerno značajan.

Studentska služba

Anketa za odabir izbornih predmeta u akademskoj godini 2024./25.

Written by Anđela Jurićon

Pozivamo studente koji u akademskoj godini 2024./25. stječu uvjete za upis izbornih predmeta, da u razdoblju od 22. kolovoza 2024. godine do 8. rujna 2024. godine do 12:00 sati, ispune on-line anketni listić s izbornim predmetima koje žele upisati: 

                                                                  Anketni listić

Sukladno Odluci Fakultetskog vijeća donesenoj na 14. sjednici koja je održana 19. lipnja 2024. godine, izvodit će se oni izborni predmeti za koje se anketom izjasni najveći broj studenata.

Blended Intensive Programa (BIP) “Achieving Sustainable Development Goals through Chemistry, Chemical, and Food Technology”

Written by Marika Grubišićon

BIP imageKemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu s ponosom najavljuje nadolazeći kombinirani intenzivni program (engl. Blended Intensive Program - BIP) u suradnji s partnerskim sveučilištima iz Malte, Poljske i Francuske.

Ovaj program pruža jedinstvenu priliku studentima s raznovrsnim akademskim pozadinama (preddiplomski, diplomski i doktorski studij) da se okupe, surađuju i usmjere na postizanje ciljeva održivog razvoja.


Detalji programa:

  • Fokus: Zelena kemija, kružno gospodarstvo, analiza životnog ciklusa, održiva prehrambena tehnologija
  • Format: Kombinacija virtualne i fizičke komponente, uključujući predavanja, radionice i stručne posjete
  • Vrijeme održavanja:
    • Virtualna komponenta: 10 dana prije fizičke (dvosatna sesija)
    • Fizička komponenta: 7.–11. travnja 2025.
  • Lokacija: Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu, Hrvatska
  • Bodovi: 3 ECTS

CABI online radionica za autore o objavljivanju radova

Written by Maja Donkovon

CABI će za hrvatsku znanstvenu i akademsku zajednicu održati online radionice na temu procesa objave radova u časopisima i knjigama.

Na radionici će se govoriti o tome kako odabrati publikaciju za objavu rada, kako se odvija recenzentski postupak, na što je poželjno obratiti pozornost prilikom pisanja rada i drugim aktualnim temama u kontekstu znanstvenog publiciranja.

Zainteresiranima će na raspolaganju biti dva termina održavanja radionice:

20.6.2024., 9h – 10.30h

Obrazac za registraciju

20.6.2024., 15h – 16.30h

Obrazac za registraciju

Svim registriranim sudionicima koji neće biti u mogućnosti sudjelovati bit će dostupna snimka radionice.

Izvor: Portal elektroničkih izvora za hrvatsku akademsku i znanstvenu zajednicu

Dan karijera Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu

Written by Marika Grubišićon

Dragi naši studenti,
Zadovoljstvo nam je pozvati Vas na prvi Dan karijera Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, u utorak 4. lipnja 2024. godine, u našem amfiteatru A02, na adresi Ruđera Boškovića 35, s početkom u 11:00 sati.

Potaknuti Vašim iskazanim interesima, želja nam je ovim događanjem omogućiti Vam da se bolje upoznate s tvrtkama, posebno iz našeg bližeg okruženja, da steknete uvid u što širi spektar mogućnosti i poslova koje možete obavljati nakon završetka studija, upoznati potencijalne buduće poslodavce, ostvariti prve kontakte i dobiti povratne informacije za osobni karijerni razvoj.

Dekanski ispitni rok

Written by Vanja Ivaniševićon

Odlukom Fakultetskog vijeća od 19. lipnja 2024. godine određeno je da će se Dekanski ispitni rok održati od 26. do 27. rujna 2024. godine za studente svih studija Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu. 

Odluka o Dekanskom ispitnom roku

Dekanski ispitni rok

Written by Anđela Jurićon

Obavještavaju se studenti da će se pisani dio dekanskog roka održati u četvrtak 26. rujna 2024. godine, od 10 do 12 sati, u amfiteatru A02, predavaonicama E402 i F402.

Detaljniji raspored vezan za predavonice bit će objavljen nakon što završe prijave za Dekanski rok preko Studomata (24. rujna 2024. g. do 23:59).

Student za Dekanski ispitni rok smije prijaviti samo jedan ispit. Ako se utvrdi da je student prijavio i/ili polagao dva ili više ispita, uskratit će mu se pravo polaganja svih prijavljenih ispita odnosno poništiti svi položeni ispiti.



Dekanski ispitni rok - otvorene prijave

Written by Ana Šćepanovićon

Poštovani studenti,

dana 19. rujna 2024. godine otvorene su prijave za dekanski ispitni rok koji će se održati od 26. do 27. rujna 2024. godine. Dekanski ispitni rok - Odluka

Studentska služba

Dekanski ispitni rok - RASPORED

Written by Ana Šćepanovićon

Poštovani studenti,

dana 26. rujna 2024. godine u 10 sati održat će se pismeni dio ispita na dekanskom roku prema slijedećem rasporedu:
  • Predavaonica F402: Zavod za opću i anorgansku kemiju
  • Predavaonica E402: Zavod za analitičku kemiju, Zavod za biokemiju, Zavod za fizikalnu kemiju, Zavod za kemiju okoliša, Zavod za prehrambenu tehnologiju i biotehnologiju
  • Amfiteatar A02: Katedra za matematiku, Zavod za fiziku, Zavod za inženjerstvo okoliša, Zavod za kemijsko inženjerstvo, Zavod za organsku kemiju, Zavod za organsku tehnologiju, Zavod za termodinamiku.

Studentska služba

Doc. dr. sc. Marini Tranfić Bakić dodijeljena sredstva Zaklade Adris o okviru programa Znanje i otkrića

Written by Marika Grubišićon

U petak 15. studenog 2024. Zaklada Adris, najveća korporativna zaklada u ovom dijelu Europe, svečanom je dodjelom donacija za projekte i stipendije završila osamnaesti donacijski ciklus. Ove je godine dodijeljeno više od 400 tisuća eura kroz dva programa – Znanje i otkrića te Stvaralaštvo, Ekologija, Baština i Dobrota. Zaklada Adris sustavno podržava projekte koji doprinose razvoju hrvatske znanosti, uvođenju novih tehnologija i interdisciplinarnosti, s posebnim naglaskom na unaprjeđenje zdravlja i prevenciju bolesti.

Marina Tranfić Bakić
Među ovogodišnjim dobitnicima, u okviru programa Znanje i otktića, je i projekt doc. dr. sc. Marine Tranfić Bakić s Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu „Fotoaktivni derivati fenilborne kiseline: sinteza, interakcije sa sijalinskim kiselinama i biološka aktivnost“, na kojem će raditi sa suradnicama izv. prof. dr. sc. Milom Radan, doc. dr. sc. Martinom Perić Bakulić i doc. dr. sc. Ivanom Carev. Čestitke i puno uspjeha u radu!

Korado Korlević, predsjednik Zaklade Adris:

Svijet oko nas neprestano se mijenja, no u proteklih 17 godina Zaklada Adris ostala je konstanta, ustrajna u poticanju izvrsnosti, kreativnosti i humanosti. Budućnost ne nastaje sama po sebi, nju smo dužni aktivno stvarati. Upravo je to posao Zaklade Adris, prepoznati i podržati one koji mogu pridonijeti stvaranju bolje budućnosti.

Dodatni ispitni rok

Written by Vanja Ivaniševićon

Odlukom Fakultetskog vijeća od 19. lipnja 2024. godine određeno je da će se u periodu od 17. do 19. srpnja 2024. godine održati dodatni ispitni rok za polaganje ispita iz predmeta odslušanih u ljetnom semestru.

Odluka