ODRŽANA PREDAVANJA
224. kolokvij održan je 17. listopada 2024.
Prof. dr. sc. Susan A. Bourne, Centre for Supramolecular Chemistry Research, Department of Chemistry, University of Cape Town, Rondebosch, Cape Town, 7701, South Africa.Predavanje pod naslovom
FLEXIBLE FRAMEWORKS: FROM INCLUSION COMPOUNDS TO MOFS
Kolokvijem je predsjedavao izv. prof. dr. sc. Boris-Marko Kukovec, Zavod za fizikalnu kemiju, Kemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu.

Susan Bourne je profesorica fizikalne kemije na Sveučilištu Cape Town i pomoćna urednica CrystEngComma. Njezini istraživački interesi uključuju primjenu fizikalno-kemijskih metoda na inkluzijske spojeve i kristalno inženjerstvo metal-organskih materijala, a sve s ciljem korelacije strukture čvrstog stanja s fizikalnim svojstvima i reaktivnošću. Radila je kao voditeljica odjela, zamjenica dekana i privremena dekanica Fakulteta znanosti na Sveučilištu Cape Town. Članica je Kraljevskog kemijskog društva i suradnica Afričke akademije znanosti. Autorica je više od 170 radova u priznatim časopisima s recenzijom i 4 poglavlja u knjigama, te redovito sudjeluje na domaćim i međunarodnim konferencijama, uključujući nekoliko uvodnih i plenarnih predavanja.
Godine 2019. dobila je nagradu IUPAC-a za istaknute žene u kemiji ili kemijskom inženjerstvu.
Godine 2023. izabrana je u izvršni odbor Međunarodne unije za kristalografiju.


223. kolokvij održan je 4. listopada 2024. godine
Prof. dr. sc. Milan Vraneš s Katedre za analitičku kemiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu održao je predavanje pod naslovom
“IONSKE TEKUĆINE – PUT OD OTAPALA K LIJEKOVIMA“
Kolokvijem je predsjedavao izv. prof. dr. sc. Tomaš Renato, Zavod za fizikalnu kemiju, Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.
Znanstveni rad Prof. Vraneša fokusira se na sintezu, karakterizaciju i primjenu ionskih tekućina, istraživanje fizikalnokemijskih i solvatacijskih osobina novih biološki aktivnih tvari u obliku ionskih tekućina, kao i proučavanje suplemenata u sportu, nutrijenata, zelene kemije i analitičke kemije. Koautor je 187 znanstvenih radova objavljenih u časopisima indeksiranim u Science Citation Index (SCI), s preko 300 priopćenja na međunarodnim i nacionalnim konferencijama te četiri poglavlja u knjigama. Radovi dr. Vraneša citirani su 2400 puta, sa ukupnim kompetentnim indeksom od 1310 i H-indeksom od 24. Također je koautor europskog patenta iz oblasti funkcionalne hrane.

Prof. Vraneš je održao brojna stručna predavanja u prestižnim znanstvenim centrima (kao što su Srpska akademija nauka i umetnosti i Istraživačka stanica Petnica) i sudjelovao u mnogim znanstveno-popularnim predavanjima i TV nastupima na temu suplemenata u sportu, kroz koje aktivno promovira značaj suplementacije u svakodnevnom životu.
Bila nam je izrazita čast i zadovoljstvo prisustvovati izuzetno zanimljivom predavanju na temu Ionskih tekućina ali i čuti iskustva o implementaciji njegovog znanstvenog rada na temu suplemenata u konkretnim primjerima kod sportaša.


222. kolokvij održan je 6. lipnja 2024. godine
Predavanje pod naslovom:
“ LEARNING SCIENCE THROUGH COMMUNITY-BASED RESEARCH“
održala je Prof. dr. sc. Emily Wiley, profesorica biologije, Claremont McKenna College, Claremont, California. Kolokvijem je predsjedavala doc. dr. sc. Ivana Carev, Zavod za analitičku kemiju, Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.
Uz podršku stipendija za ranu karijeru Nacionalne zaklade za znanost Prof. Wiley izgradila je mrežu nastavnika na više institucija kako bi surađivali na proširenju istraživačkih mogućnosti za više studenata diljem SAD-a. Ona i danas vodi taj konzorcij, koji sada broji 40 institucija. Emily Wiley. Wiley, profesor biologije koji proučava epigenetiku i regulaciju gena na kojoj se temelji diferencijacija stanica, nedavno je imenovan direktorom razvoja programa za novi Kravisov odjel za integrirane znanosti na CMC-u.

"Najbolji način za učenje znanosti je bavljenje znanošću" Upravo ta filozofija nedavno joj je donijela prestižnu nagradu Fulbright Scholar Award 2023-24, koja je dovela u Hrvatsku u kako bi proširila svoje "razumijevanje sličnih izazova u drugim obrazovnim kontekstima izvan SAD-a." Tim povodom je i svoja postignuća i ideje prezentirala članovima HKD-a.

221. kolokvij održan je 4. travnja 2024. godine
Predavanje pod naslovom: “Analytics and fate assessment of pharmaceutical substances in the environment“održao je Prof. dr. hab. Piotr Stepnowski, czł. koresp. Rektor Sveučilišta u Gdansku, Poljska. Kolokvijem je predsjedavao izv. prof. dr. sc. Franko Burčul, Zavod za analitičku kemiju, Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.
Profesor Stepnowski iza sebe ima više od 200 znanstvenih radova, koji su citirani više od 16000 puta i ubraja se u 2% najboljih svjetskih znanstvenika Surađuje sa širokom skupinom znanstvenika iz istraživačkih centara Njemačke, Francuske i Portugala.

Bila nam je velika čast ugostiti prestižnog znanstvenika na našem Fakultetu, odnosno Sveučilištu.
220. kolokvij održan je 29. siječnja 2024. godineDoc. dr. sc. Martina Perić Bakulić, sa Kemijsko-tehnološkog fakultet u Splitu, Zavod za fiziku, održala je predavanje pod nazivom
“TEORIJSKI UVID U DIZAJN I OPTIČKA SVOJSTVA NOVIH BIO-NANO HIBRIDA PLEMENITIH METALA”
Kolokvijem je predsjedavala izv. prof. dr. sc. Ivana Škugor Rončević
Doc. Perić Bakulić u svom znanstvenom radu bavi se teorijskim istraživanjem strukturnih i optičkih svojstava bio-nano hibrida te ligandiranih nanoklastera plemenitih metala uz pomoć metoda računalne kvantne kemije/fizike. Područje rada su joj i kvantno-mehaničke simulacije unutar teorije funkcionala gustoće (Density Functional theory - DFT), i njene vremenski ovisne inačice (Time-Dependent DFT- TD-DFT) te primjena kvantno mehaničke/molekularno mehaničke hibridne metode (QM/MM) u teorijskom modeliranju kompleksnih biosistema i nanostruktura.
U kratkom znanstvenom djelovanju publicirala je čak 16 znanstvenih časopisa i sudjelovala u provedbi nekoliko međunarodnih projekata.

