223. kolokvij HKD Split

Napisao/la hkd on .

Hrvatsko kemijsko društvo - Split poziva Vas na svoj 223. kolokvij koji će se održati u petak, 4.  listopada  2024. 12.15  sati  u  predavaonici  F-402,  Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, Ruđera Boškovića 35.

Predavanje pod naslovom:

JONSKE TEČNOSTI – PUT OD RASTVARAČA KA LEKOVIMA“
IONSKE TEKUĆINE – PUT OD OTAPALA K LIJEKOVIMA

održat će Prof. dr. sc. Milan Vraneš s Katedre za analitičku kemiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
Kolokvijem će predsjedavati izv. prof. dr. sc. Tomaš Renato, Zavod za fizikalnu kemiju, Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.

Molimo Vas da o navedenom predavanju obavijestite sve zainteresirane kolege u Vašoj sredini.

Predsjednica Hrvatskog kemijskog društva Split
Izv. prof. dr. sc. Nives Vladislavić

Tajnica Hrvatskog kemijskog društva Split
Izv. prof. dr. sc. Ivana Škugor Rončević

223_kolokvij_poziv_i_CV.pdf

 Prof. dr. sc. Milan Vraneš

https://www.dh.uns.ac.rs/dr-milan-vranes-redovni-profesor/

Prof M V




Sažetak predavanja

Farmaceutska industrija najveći procenat aktivnih komponenti lekova i dijetetskih suplemenata trenutno sintetiše u čvrstom agregatnom stanju. Razlog tome je višedecenijsko iskustvo u sintezi takvih jedinjenja, načinu njihovog prečišćavanja, prilagođeni i optimizovani tehničko-tehnološki procesi njihove proizvodnje kao i definisana procedura za kontrolu kvaliteta, preporučena od strane relevantnih međunarodnih organizacija poput Food and Drug Administration (FDA) i European Medicines Agency (EMA).
Međutim, sinteza farmakološki aktivnih supstanci (FAS) u čvrstom obliku ima nekoliko velikih nedostataka. Jedno od najznačajnijih ograničenja njihove primene je otežana apsorpcija ovih formulacija usled slabe rastvorljivosti u vodi kao i posledična smanjena bioraspoloživost aktivnih komponenti, zbog čega čak 40% ispitivanih preparata ne prođe poslednju fazu kliničkih ispitivanja. U cilju povećanja rastvorljivosti i bioraspoloživosti, farmaceutska industrija veliki broj FAS primenjuje u obliku soli ili ih na tržište plasira kao rastvore (sirupi), suspenzije, gelove i sl. Drugi veliki problem je potencijalni polimorfizam, odnosno pojava pri kojoj aktivna supstanca može da kristališe u više kristalnih formi, koje imaju različita fizičko-hemijska svojstva, rastvorljivost i biodostupnost, a u slučaju FAS neretko i različit terapeutski efekat, pa čak i toksičnost.
U cilju prevazilaženja navedenih nedostataka FAS, istraživačka grupa iz Novog Sada na čelu sa profesorom doktorom Vraneš Milanom, se bavi sintezom, ispitivanjem i mogućnošću primene FAS u obliku jonskih tečnosti. Jonske tečnosti su nova klasa jedinjenja u naučnom svetu i definišu se kao jonska jedinjenja sa tačkom topljenja ispod 100 oC, pri čemu su najznačajnije jonske tečnosti koje su u tečnom agregatnom stanju na sobnoj temperaturi. Zbog svojih izuzetnih svojstava, kao što su neisparljivost, velika termička i hemijska stabilnost, sposobnosti rastvaranja velikog broja jedinjenja, biorazgradivost i niska toksičnost, jonske tečnosti se danas sve više koriste u različitim oblastima nauke i industrije i predstavljaju „zelenu“ alternativu isparljivim organskim rastvaračima.

https://www.ktf.unist.hr/index.php/udruge-na-ktf-u/hkd-split

222. kolokvij HKD Split

Napisao/la hkd on .

Hrvatsko kemijsko društvo - Split poziva Vas na svoj 222. kolokvij koji će se održati u četvrtak, 6.  lipnja  2024. 13.15  sati  u  predavaonici  F-402,  Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, Ruđera Boškovića 35.

Predavanje pod naslovom:

Learning Science Through Community-Based Research“

održat će Prof.  dr. sc. Emily Wiley, profesor biologije, Claremont McKenna College, Claremont, California

Kolokvijem će predsjedavati doc. dr. sc. Ivana Carev, Zavod za analitičku kemiju, Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.

Molimo Vas da o navedenom predavanju obavijestite sve zainteresirane kolege u Vašoj sredini.

Sažetak predavanja  -  Lecture summary

Top education priorities in the U.S. are to build capacities in STEM, and to increase the science literacy of all citizens. This talk will address how engaging undergraduate students in community-centered research increases their motivation to study science, learn science methodology, and pursue science research careers. Examples will illustrate how this kind of service-learning approach can help equip students with some of the necessary skills to tackle complex societal problems.      

Predsjednica Hrvatskog kemijskog društva Split 
doc. dr. sc. Nives Vladislavić

Tajnica Hrvatskog kemijskog društva Split
Izv. prof. dr. sc. Ivana Škugor Rončević

 

 Prof. Emily Wiley

https://www.cmc.edu/academic/faculty/profile/emily-wiley

Emily Wiley doktorirala je molekularnu genetiku na Sveučilištu Washington. Nakon postdoktorskog rada na Sveučilištu Rochester u New Yorku pridružila se fakultetu na Claremont Colleges u Kaliforniji gdje je dala jednak prioritet i molekularnoj biologiji, ali i metodama podučavanja i istraživanja sa studentima dodiplomskog studija. Mnogi njezini studenti sada imaju uspješne akademske karijere.

Redoviti je profesor biologije koji proučava epigenetiku i regulaciju gena na kojoj se temelji diferencijacija stanica. Nedavno je imenovana direktoricom razvoja programa za novi Kravisov odjel za integrirane znanosti na CMC-u. Uz podršku stipendija za ranu karijeru Nacionalne zaklade za znanost izgradila je mrežu nastavnika na više institucija kako bi surađivali na proširenju istraživačkih mogućnosti za više studenata diljem SAD-a. Ona i danas vodi taj konzorcij, koji sada broji 40 institucija.

Dobitnica je niza prestižnih radova osobito iz tematike podučavanja u visokoobrazovnom sustavu. Dr. Wiley je sudjelovala u naporima reformiranja podučavanja biologije na nacionalnoj razini, radila je na administrativnim pozicijama kao što je dekanica Fakulteta, a trenutno upravlja razvojem novog programa integriranih znanosti na koledžima.

"The best way to learn science is to do science."

Upravo ta filozofija nedavno joj je donijela prestižnu nagradu Fulbright Scholar Award 2023-24, te nas je tako prof. Wiley i posjetila, kako bi proširila svoje razumijevanje izazova u drugim obrazovnim kontekstima izvan SAD-a.

Poziv na 221. kolokvij HKD

Napisao/la hkd on .

Zaglavlje3






Poštovane kolegice i kolege, 

s velikom zadovoljstvom pozivamo Vas na 221. kolokvij Hrvatskog kemijskog društva - Split koji će se održati 4. travnja 2024. godine (četvrtak) s početkom u 13.15 sati u amfiteatru A - 02, Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, Ruđera Boškovića 35.

Predavanje pod naslovom:

"Analytics and fate assessment of pharmaceutical substances in the environment"    

održat će prof. dr hab. Piotr Stepnowski, czł. koresp. PAN, Rektor Sveučilišta u Gdansku, Uniwersytet Gdański, Poljska.
Kolokvijem će predsjedavati izv. prof. dr. sc. Franko Burčul, Zavod za analitičku kemiju Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.
Molimo Vas da o navedenom predavanju obavijestite sve zainteresirane kolege u Vašoj sredini.  

 Sažetak predavanja

The presence of pharmaceutical residues in environmental- and waste-waters is an issue of growing concern. Their widespread occurrence in the environment has been proved by a number of studies. Recent development and continual improvement of the advanced instruments and analytical methodologies have made possible detection of these compounds at low concentration levels in different environmental matrices. Although impressive improvements have been observed methodological challenges are still numerous. The lecture focuses on selected analytical challenges in the determination of pharmaceutical presence, distribution and fate in the environment. Selected case studies are presented including applicability of LC-MS for detection of sulfonamides in the natural waters, use of speed disks in preconcentration of NSAID’s from marine waters as well as method development with GC-MS systems for determination of estrogenic hormones. Several applications of optimized analytical methodologies are also showed including ecotoxicological profiling, soil sorption as well as degradability studies.    

221_kolokvij_poziv_i_CV.pdf

Radujemo se Vašem dolasku.  

Srdačan pozdrav  

Predsjednica Hrvatskog kemijskog društva Split
doc. dr. sc. Nives Vladislavić

Tajnica Hrvatskog kemijskog društva Split
Izv. prof. dr. sc. Ivana Škugor Rončević

HKD- Split - poziv na Izbornu skupštinu i 220. kolokvij

Napisao/la hkd on .

Poštovane kolegice i kolege,

s velikom zadovoljstvom pozivamo Vas da prisustvujete izbornoj skupštini Hrvatskog kemijskog društva - Split koja će se održati 29. siječnja 2024. godine (ponedjeljak) s početkom u 13.15 sati u predavaonici F - 402, Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, Ruđera Boškovića 35., s predloženim  

DNEVNIM REDOM 

  1. Izbor zapisničara i ovjerovitelja zapisnika
  2. Izvješće Predsjednice o radu HKD-Split
  3. Izvješće Nadzornog odbora
  4. Izbor predsjednika, dopredsjednika, tajnika, te članova Upravnog i Nadzornog odbora
  5. Razno 

Po završetku Izborne skupštine predavanje pod naslovom:

 

"Teorijski uvid u dizajn i optička svojstva novih bio-nano hibrida plemenitih metala"   

održat će doc. dr. sc. Martina Perić Bakulić, Zavod za fiziku, Kemijsko-tehnološki fakultet Split. Kolokvijem će predsjedavati izv. prof. dr. sc. Ivana Škugor Rončević. U prilogu se nalazi poziv. Molimo o navedenom predavanju obavijestite sve zainteresirane kolege u Vašoj sredini. 

  

Radujemo se Vašem dolasku. 

Srdačan pozdrav 

Predsjednica Hrvatskog kemijskog društva Split 

Izv. prof. dr. sc. Lea Kukoč - Modun

Tajnica Hrvatskog kemijskog društva Split 

Izv. prof. dr. sc. Ivana Škugor Rončević

36th Topical Meeting of the International Society of Electrochemistry

Napisao/la hkd on .

Clipboard01





Poštovani,

Iznimna nam je čast pozvati Vas na međunarodni znanstveni skup 36th Topical Meeting of the International Society of Electrochemistry koji će se održati u Šibeniku od 26. do 29. svibnja 2024.

Tema skupa je: „Marine and environmental electrochemistry in the era of new technologies“

Skup pokriva područje primjene elektrokemije u istraživanju mora i okoliša te se stoga pozivaju autori koji su aktivni u ovom području da prijave svoje radove. Specifične teme uključuju, ali nisu ograničene na:

Simpozij 1: Elektrokemija mora i okoliša: od temeljnih istraživanja do rutinske primjene

  • Napredak u analitičkoj elektrokemiji
  • Elektrokemija u analizi i praćenju novih polutanata
  • Elektrokemija u biogeokemijskim procesima

 

Simpozij 2: Elektrokemija kao resurs

  • Mikrobne elektrokemijske tehnologije
  • Elektrokemija u obradi vode i remedijaciji tla
  • Elektrokemija u otpornosti i prilagodbi na klimatske promjene
  • Korozija u moru i okolišu: otpornost i kontrola


Sažeci za posterska i usmena izlaganja mogu se poslati preko poveznice:

https://topical36.ise-online.org/abstractsubmission.php

Rok za slanje sažetaka je 26. siječnja 2024.

Više informacija o ovom skupu nalazi se na poveznici: https://topical36.ise-online.org/index.php

Virtualno posebno izdanje časopisa Electrochimica Acta bit će vezano za ovaj skup, a izabrani radovi bit će pozvani na temelju predanih sažetaka.

ISE skup je 1971. godine bio održan u Dubrovniku, a 1981. godine u Cavtatu, te je ovo prvi takav skup u Hrvatskoj nakon 43 godine.


U ime organizacijskog i lokalnog odbora:

Slađana Strmečki Kos, predsjednica Organizacijskog odbora (strmecki@irb.hr)

Ivana Škugor Rončević, članica Lokalnog organizacijskog odbora (ivana.skugor-roncevic@ktf.hr)





We are delighted to inform you that the 36th Topical Meeting of the International Society of Electrochemistry will be held in Šibenik, Croatia, from 26 - 29 May 2024.

The topic of this conference is: 

Marine and environmental electrochemistry in the era of new technologies

Symposium 1: Marine and environmental electrochemistry: from fundamental research to routine application 

  • Advances in analytical environmental electrochemistry  
  • Electrochemistry in emerging pollutants analysis and monitoring in environmental matrices
  • Electrochemistry in biogeochemical cycling  

Symposium 2: Electrochemistry as a resource 

  • Microbial electrochemical technologies 
  • Electrochemistry in water treatment and soil remediation 
  • Electrochemistry towards climate change resilience and adaptation 
  • Corrosion in different environments: resistance and control  

Abstracts for poster and oral, invited oral and keynote presentations may now be submitted through the website https://topical36.ise-online.org/abstractsubmission.php

The closing date for submission of abstracts will be 26 January 2024.

We look forward to welcoming you in Šibenik.

For more information about this conference: https://topical36.ise-online.org/index.php