223. kolokvij HKD Split

Napisao/la hkd on .

Zaglavlje3







Hrvatsko kemijsko društvo - Split poziva Vas na svoj 223. kolokvij koji će se održati u petak, 4.  listopada  2024. 12.15  sati  u  predavaonici  F-402,  Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, Ruđera Boškovića 35.

Predavanje pod naslovom:

JONSKE TEČNOSTI – PUT OD RASTVARAČA KA LEKOVIMA“
IONSKE TEKUĆINE – PUT OD OTAPALA K LIJEKOVIMA

održat će Prof. dr. sc. Milan Vraneš s Katedre za analitičku kemiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
Kolokvijem će predsjedavati izv. prof. dr. sc. Tomaš Renato, Zavod za fizikalnu kemiju, Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.

Molimo Vas da o navedenom predavanju obavijestite sve zainteresirane kolege u Vašoj sredini.

Predsjednica Hrvatskog kemijskog društva Split
Izv. prof. dr. sc. Nives Vladislavić

Tajnica Hrvatskog kemijskog društva Split
Izv. prof. dr. sc. Ivana Škugor Rončević

223_kolokvij_poziv_i_CV.pdf

 Prof. dr. sc. Milan Vraneš

https://www.dh.uns.ac.rs/dr-milan-vranes-redovni-profesor/

Prof M V




Sažetak predavanja

Farmaceutska industrija najveći procenat aktivnih komponenti lekova i dijetetskih suplemenata trenutno sintetiše u čvrstom agregatnom stanju. Razlog tome je višedecenijsko iskustvo u sintezi takvih jedinjenja, načinu njihovog prečišćavanja, prilagođeni i optimizovani tehničko-tehnološki procesi njihove proizvodnje kao i definisana procedura za kontrolu kvaliteta, preporučena od strane relevantnih međunarodnih organizacija poput Food and Drug Administration (FDA) i European Medicines Agency (EMA).
Međutim, sinteza farmakološki aktivnih supstanci (FAS) u čvrstom obliku ima nekoliko velikih nedostataka. Jedno od najznačajnijih ograničenja njihove primene je otežana apsorpcija ovih formulacija usled slabe rastvorljivosti u vodi kao i posledična smanjena bioraspoloživost aktivnih komponenti, zbog čega čak 40% ispitivanih preparata ne prođe poslednju fazu kliničkih ispitivanja. U cilju povećanja rastvorljivosti i bioraspoloživosti, farmaceutska industrija veliki broj FAS primenjuje u obliku soli ili ih na tržište plasira kao rastvore (sirupi), suspenzije, gelove i sl. Drugi veliki problem je potencijalni polimorfizam, odnosno pojava pri kojoj aktivna supstanca može da kristališe u više kristalnih formi, koje imaju različita fizičko-hemijska svojstva, rastvorljivost i biodostupnost, a u slučaju FAS neretko i različit terapeutski efekat, pa čak i toksičnost.
U cilju prevazilaženja navedenih nedostataka FAS, istraživačka grupa iz Novog Sada na čelu sa profesorom doktorom Vraneš Milanom, se bavi sintezom, ispitivanjem i mogućnošću primene FAS u obliku jonskih tečnosti. Jonske tečnosti su nova klasa jedinjenja u naučnom svetu i definišu se kao jonska jedinjenja sa tačkom topljenja ispod 100 oC, pri čemu su najznačajnije jonske tečnosti koje su u tečnom agregatnom stanju na sobnoj temperaturi. Zbog svojih izuzetnih svojstava, kao što su neisparljivost, velika termička i hemijska stabilnost, sposobnosti rastvaranja velikog broja jedinjenja, biorazgradivost i niska toksičnost, jonske tečnosti se danas sve više koriste u različitim oblastima nauke i industrije i predstavljaju „zelenu“ alternativu isparljivim organskim rastvaračima.

https://www.ktf.unist.hr/index.php/udruge-na-ktf-u/hkd-split